Kysymys

Millaiset oireet ovat kortisonihoidon lopettamisen jälkeen tulleessa lisämunuaisen toiminnan lamassa? Millä kokeella tila voidaan todeta? Itsellä vielä 4 viikkoa kuurin loputtua lihasvoimat poissa, muutoinkin voimaton olo, välillä tärinäkohtauksia, mieliala matala ja jatkuva väsymys. Olo kuin unissakävelijällä koko ajan. Kuuri oli vain viikon mittainen, mutta oireiden alku ajoittuu siihen. Peruslääkityksenä Flixotide 2+2 250mg (kuuria edeltävästi 3+3 usean viikon ajan flunssaan. Kuurin jälkeen kalium oli myös matala, mutta tämä jo korjaantunut k-tableteilla. Mistä kyse? (kilpirauhaset ok, pvk ok, ca-ioni ok)

Vastaus

Kyseessä ei ole "kortisonikrapula", joka tulee vasta yli 3 viikon pituisesta suuriannoksisesta kortisonikuurista, joka lopetetaan äkillisesti. Kuvaamanne oireet ovat niin epämääräisiä, ettei niiden perusteella voi ruveta arvailemaan niiden aiheuttajaa. Lisätutkimukset ovat selvästi tarpeen.


23.05.2016

 

« Takaisin