Kysymys

Säärteni iho on enenevässä määrin alkanut huonontua, iho on ohentunut, paikoin ruskettunut ja herkästi tulee pinnan alaisia verenpurkaumia, sekä punaisia pisteitä. Myös on turvotusta ja hilseilyä. Käsivarsissani on myös punaista laikukasta hilseilyä, kutinaa. Olen 70v, käyttänyt Flixonasea noin 20v ja astmapiippua 200/400 mg 8v. Onko oire jaloissa kortisonista johtuvaa vai jotain muuta?

Vastaus

Kyseiset ihomuutokset voisivat olla kortisonivoiteiden tai pitkäaikaisen suun kautta otettavan kortisonin aiheuttamia. Hengitettäviin astmalääkkeisiin sellaiset liittyvät hyvin harvoin. Iho ohentuu ikää myöten muutenkin, ja sydämen vajaatoiminnasta johtuva turvotus säärissä aiheuttaa turvotusta, pigmenttimuutoksia ja verenpurkaumia. Kyseessä onkin ilmeisesti monen tekijän summa. Jollei päivittäinen perusvoiteen (esim. Ceralan, Canoderm tms.) käyttö ei auta 3-4 viikossa, hoitavan lääkärin kanssa on sovittava tarvittavista sydän- ym. tutkimuksista.


07.04.2015

 

« Takaisin