Kysymys

Hei! Olen allerginen ihossa olevalle talihiivasienelle. Olen saanut lääkäriltä Nizoral-shampoota kasvoihottuman hoitoon. Hoito on tehonnut nyt muutaman kuukauden ajan. Olen myös lisäksi käyttänyt naamalle Apolar-voidetta, kun ihottumaa ilmestyy. Ja muutaman viikon ajan Protopic-voidetta. Nyt kun lopetin voiteen käytön muutamaksi päiväksi, tuli naamaani erikoinen kohtaus, joka vaikuttaa oman analyysini perusteella perioraalidermatiitilta. Kyseiseltä vaikuttavaa ihottumaa on tullut nyt lähiaikoina enemmänkin, mutta ei näin voimaana reaktiona. Kysymykseni siis liittyy tähän, että voiko atooppiseen ihoon tulla yhtäkkiä toisenlainen ihottumatyyppi? Lisäksi jos atooppinen ihottumani tarvitsee kortisonia, ja taas perioraalidermatiitti vain pahenee kortisonista niin mitä on tehtävissä? Tilanne tuntuu epätoivoiselta.

Vastaus

Meillä kaikilla on rasvahiivoja ihossa. Hyvin harvoin niillä on merkitystä ihottumassa. Vartalolla esiintyvä savipuoli on p.o. hiivan aiheuttama. Kasvoihottuma on joko tali-ihottumaa tai atooppista ekseemaa. Rasvahiivoilla on niissä vähän tai ei mitään tekemistä. Molempia ihottumatyyppejä hoidetaan samalla lailla. Lyhyesti: Naama pestään 1-2 kertaa päivässä nestesaippualla. Pesun jälkeen 1% hydrokortisonivoidetta (Orion) 1-2 viikon ajan joka päivä, sitten kaksi kertaa viikossa vaikkapa muutaman viikon tai muutaman kuukauden ajan. Muilla kerroilla käytetään jotakin glyserolipitoista perusvoidetta (Miniderm, Aqualan L tms). Apolar aiheuttaa 2-3 viikossa ns. kortisonikierteen, jonka sammuttaminen vie tavallisesti 1-2 kuukautta. Lisää tietoa esim Terveyskirjastosta. Myös auringonvalo auttaa, samoin valohoidot.


20.02.2014

 

« Takaisin