Kysymys

Hei. Olen 59 v. mies ja kärsinyt ei-allergisesta oireyhtymästä 5 vuotta. Olen käyttänyt Histec-lääkettä, joka kuitenkin aiheuttaa virtsaumpea minulle. Kaikki virtsaamisongelmiin mahdollisesti vaikuttavat tekijät tutkittu, kun olen mies, ja todettiin että sen täytyy olla Histec, joka aiheuttaa vaivan. Jätin Histecin enkä enää juokse yöllä wc:ssä tiristämässä. Nuha ja aivastelut jatkuu enkä tiedä mitä teen helpottaakseni oloani. Riesa on hankala kun pitää käydä työssä myös ja pääni halkeaa jatkuvaan aivasteluun. Kiitos.

Vastaus

Antihistamiini setiritsiinin (Histec ym.) on yksittäistapauksissa kuvattu aiheuttavan virtsaamisongelmia. Sellaisia ei ole kuvattu levosetiritsiinistä, jota saa apteekista myös ilman reseptiä. Jollei se muuta tilannetta, täytynee turvauta nenään suihkutettaviin kortisoniliuoksiin, joita on saatavana myös ilman reseptiä. Levosetiritsiiniä ja nenäkortisonia voi tietysti käyttää yhtä aikaakin.


17.09.2013

 

« Takaisin