Kysymys

Hei. Sain uudeksi astmalääkitykseksi Seretiden 25/50 mikrog 2x aamuin illoin ja Singulair 1x iltaisin, nyt kuukausi mennyt. Oireenani on väsymys. Voivatko nämä astmalääkkeet aiheuttaa väsymystä? Kaikki labra-arvot on mitattu ja ne ok. Myös PEF-normaali. Onko astmalääkitykseni ns. oikea, kun minulla on ollut väsymystä tämän lääkityksen aloittamisen jälkeen päivittäin. Onko tämä lääkitys liian tehoton? (mies 36-v, 175/105/PEF-800 paras tulos, alimmillaan 650). Avaavilla lääkityksillä ei ole ollut mielestäni vaikutusta esim. astmakohtauksiin.

Vastaus

Tutkimusten mukaan Seretide ei aiheuta väsymystä. Sen sijaan Singulairin melko harvinaisena haittavaikutuksena on uneliaisuus, jota on esiintynyt harvemmalla kuin joka sadannella käyttäjällä. Jos oire ei ole uneliaisuutta vaan muunlaista väsymystä, syy on todennäköisesti jossakin muualla. Asiaa kannattaa pohtia lähemmin hoitavan lääkärin kanssa.


01.10.2012

 

« Takaisin