Kysymys

Hei, lääkitykseni on ollut Alvesco 1 -sumute aamuisin 6 kk ajan. Nyt 3 kk ajaksi määrätty aamuin ja illoin otettavaksi. Lisäksi illalla Singulair-tabletti. Olen nyt viikon ajan syönyt Singulair-tabletin illoin. Kysyn, voiko Singulair aiheuttaa seuraavia oireita; olen ollut poikkeuksellisen väsynyt ja unelias viikon ajan. Olisiko jokin muu korvaava lääke parempi esim. Astecon? Tällaisessa väsymyksessä ei ole kiva olla ja olen harkinnut lääkkeen käytön lopettamista. Yskää minulla on ollut 3 vuotta aamuisin noin tunnin ajan vaihtelevasti viikottain. Singulair on kuitenkin auttanut näihin oireisiin. Tosin yskää silti on aamuisin toisinaan.

Vastaus

Singulair (montelukasti) aiheuttaa harvoin merkittävää haittaa. Yleisin niistä on päänsärky. Harvemmalla kuin yhdellä sadasta käyttäjästä on keskushermosto-oireita, kuten unettomuutta, omituisia unia, ärtyisyyttä ja levottomuutta. Uneliaisuus ei kuulu rekisteröityihin haittoihin. Vaihto Asteconiin ei auttane, sillä siinä on sama vaikuttava aine. Keskustelu hoitavan lääkärin kanssa on paikallaan.


04.09.2012

 

« Takaisin